האתר במתכונת מצומצמת בשל שיפוצים,
חוזרים בקרוב עם אתר חדש

שינייד או'קונור-Sinéad O'Connor

דף הבית >> מוסיכֵּיפּדיה >> שינייד או'קונור-Sinéad O'Connor >> שינייד או'קונור-Sinéad O'Connor

שינייד או'קונור- "Sinéad O'Connor- "I'm Not Bossy, I'm the Boss


 


מאת: ליאור סרוסי. עריכה: מוריה יזרעאלב יום שלישי 9 בספטמבר 2014

.

הזמרת האירית שינייד או'קונור (Sinéad O'Connorשאמורה להופיע בקיסריה ב- 11/9, הכעיסה רבים כשאמרה שלא הייתה מסכימה להופיע בארץ אילו הייתה מודעת בזמנו לחרם התרבותי על ישראל. אבל כרגע ההופעה מתוכננת להיערך, והיא חלק ממסע הופעות של האלבום החדש המובא להלן
 
I’m Not Bossy, I’m The Boss.
רשימת השירים:

1. "How About I Be Me" 
2. "Dense Water Deeper Down" 
3. "Kisses Like Mine" 
4. "Your Green Jacket" 
5. "The Vishnu Room"  
6. "The Voice of My Doctor" 
7. "Harbour"  
8. "James Brown (with Seun Kuti)" 
9. "8 Good Reasons"  
10. "Take Me to Church"  
11. "Where Have You Been?"  
12. "Streetcars"  
עטיפת האלבום 

קליפ הסינגל הראשון- Take Me to Church

מאז תחילת הקריירה המוזיקלית שלה, צץ שמה של הזמרת האירית שינייד או'קונור פעמים רבות בהקשר של הסתבכויות תקשרותיות עקב פליטות פה למיניהן. דעותיה השנויות במחלוקת, במיוחד ביקורתה על הממסד הדתי -הקתולי הפכו לחלק בלתי נפרד מזהותה ומיצירתה, כך הצליחה למתג את עצמה בתור זמרת- יוצרת בעלת סגנון אינדיבידואלי, וכן בתור אייקון ודמות ציבורית. עם זאת, הפרעות אישיות הביאו לדעיכה בקריירה שמתבטאת בעליות ומורדות במשך השנים, וכנראה שהאלבום החדש להלן I’m Not Bossy, I’m The Boss הוא מקטע של עלייה.
How About I Be Me
 
Dense Water Deeper Down

בשנת 2012 הוציאה לאור את האלבום How About I Be Me (And You Be  You)?, שהתגלה כמדויק ומלא רגש באופן מפתיע. שירי האלבום שילבו בין טקסטים טעונים רגשית לבין הפקה מוזיקלית קלילה. בכך הם היוו המשך ישיר של עבודתה המוקדמת והפופולרית של או'קונור, והעניקו לה חזרה חיננית לעולם המוזיקה.באלבום הנוכחי ניתן לראות בבירור המשך ישיר של הקו המוזיקלי מהאלבום הקודם, אך גם התרחבות ליצירה חיה יותר, בעלת מימדים שונים, מחלוקות ואש. אלו החומרים שהפכו לסימני ההיכר של או'קונור והם אלו שהגדירו אותה גם כמוזיקאית וגם כדמות עם זהות פוליטית בולטת. ההתרשמות הכללית מהאלבום היא שמדובר בהפקה חלקלקה, מלאת תשוקה ומתיקות, אפופה באקורדים מלנכוליים מעט והרמוניות רב-קוליות. 

את האלבום הפיק ג'ון ריינולדס, בעלה לשעבר של או'קונור, והוא מביא עמו לאלבום את הפנים הרוקיסטים שלו ואפקטים קוליים אשר יוצרים עומק בנוסף לקול הייחודי של או'קונור. בנוסף האלבום כולל כמה הופעות אורח של אמנים מוכרים. נגן הסקסופון שון קותי (Seun Kuti) מתארח בשיר James Brown ובריאן אינו (Brian Eno) משתתף גם הוא באלבום, ומעניק את המגע הייחודי שלו, מוסיף עומק וטקסטורות.
 
האלבום נפתח עם השירHow About I Be Me , שבאופן מסקרן חולק כותרת עם האלבום הקודם של או'קונור ואף יש בו קריצה ללהיט הגדול ביותר שלה Nothing Compares 2 U. ביושר ופתיחות מביעה או'קונור מסר לפיו אישה אמיתית צריכה את זרועותיו של גבר חזק. השיר השני באלבום Dense Water Deeper Down, משלב את סגנונה הייחודי של או'קונור עם סגנון הקאנטרי. בשיר זה, כמו בשירים נוספים באלבום, ניכרת השפעת מוזיקת הבלוז, שממש מובילה ומצעידה את השירים. השיר העשירי Take Me To Church  הוא הסינגל הראשון והיחיד שיצא מהאלבום עד כה, יש לו קצב ממכר, ומלווה בנגינת גיטרות שהולכת ונבנית ומעניקה לאלבום פן שונה.
The Vishnu Room


James Brown (with Seun Kuti)
 
בחודשי העבודה על האלבום רחשה סערה תקשורתית סביב או'קונור בעקבות סכסוך בינה ובין הזמרת מיילי סיירוס. הסיפור החל לאחר שמיילי סיירוס שחררה קליפ פרובוקטיבי לשירה "Wrecking Ball". או'קונור החליטה לבטא את דעתה על הקליפ באמצעות מכתב פומבי, ובו הזהירה את סיירוס מהטבע המקולל של תעשיית המוזיקה, שרק מחכה ללעוס ולירוק אותה, בעודה מתרכזת בדמות הקריקטוריסטית המוקצנת שלה. על אף שאו'קונור באה לטובתה של סיירוס והחזיקה ממנה כמי שיכולה לעשות מוזיקה טובה, סיירוס הגיבה בריחוק ובציניות, והפנתה אצבע כלפי הבעיות האישיות של או'קונור. אף אחד משירי האלבום של או'קונור אינו עוסק בנושא בצורה ישירה, אך ייתכן והדי התקרית משתקפים בשיר השמיני באלבום-
 8 Good Reasons, בו מבטאת או'קונור את דעותיה על תעשיית המוזיקה ומצביעה על הבעייתיות שבה. כך למשל היא אומרת בשיר: "אני אוהבת ליצור מוזיקה, אבל הראש שלי נהרס בגלל העסקים. כולם רוצים ממני משהו, אבל רק לעתים נדירות הם רוצים ממש להכיר אותי".
הציר המרכזי באלבום הוא שירי האהבה. או'קונור בת ה- 47 סיפרה בראיון על יחסה לאהבה, ואמרה שהאהבה יכולה להיות כוח מרפא, כמו שהיא מדגימה בשיר  Your Green Jacket. או שאהבה יכולה גם להיות סכנת חיים אמיתית כפי שמתבטא בשיר Where have you Been, ויכולה גם להצטייר כחוויה פילנתרופית של פרטנרים שצריכים אישור מחדש אחד מהשני, כפי שבא לידי ביטויKisses Like Mine .

האלבום העשירי בקריירה בת 27 השנים של או'קונור הוא המשכו של מסע השיבה שלה אל עולם המוזיקה. הוא מבטא חוזק, שחרור והנאה,  ממש בונוס עבור קהל מעריציה. שֵם האלבום האלבום אגב I’m Not Bossy, I’m The Boss נלקח מתוך קמפיין לעידוד העצמה נשית של חברה בשם “Ban Bossy”. בהאזנה לאלבום ניתן להבחין שאו'קונור פונה בצורה שווה הן לקהל הנשים הצעירות והן לקהל רחב יותר של אנשים, ועולה תחושה 
Your Green Jacket


8 Good Reasons
 

Streetcars
 
שהיא מצאה את מקומה. או'קונור היא הבוס של עצמה והיא מרגישה נהדר בתפקיד הזה. קולה הייחודי כזמרת וככותבת הפך עם השנים לעקבי יותר. וכך, גם אם חשים בשינויים במצבי הרוח בין השירים – הקול שלה לא מאבד את המרכזיות שלו.

האלבום זכה לציון ממוצע ולביקורות חלוקות, נראה שהיחס לדמותה הציבורית של או'קונור זהה ליחס שהאלבום מקבל:  יש שאוהבים, יש שמחכים לפיסת נוסטלגיה, ויש שמתנגדים בתוקף. אבל אי אפשר להתכחש לזה שהאלבום, כמו הזמרת, הוא שילוב של כוח טהור ושבריריות, לכן נראה שאו'קונור מצאה את מקומה המבורך והטוב בעיני המעריצים הוותיקים שלה.


+ שלח משוב

רדיו מוסיכיף 2012 ©‬

לייבסיטי - בניית אתרים